Міністерство економіки України
Державне підприємство «Херсонський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації»
ДП «Херсонстандартметрологія»

Херсонщині 70

Херсонщині - 70 років

30 березня 1944 року було утворено Херсонську область. До її складу ввійшли Бериславський, Білозерський, Великоолександрівський, Голопристанський, Горностаївський, Каланчацький, Калініндорфський (перейменований у Калінінський, ліквідований у 1962 р.), Каховський, Нововоронцовський, Скадовський, Херсонський (у складі Херсонської області називався Херсонсільський, ліквідований у 1962 р.),Чаплинський і Цюрупинський райони Миколаївської області, Великолепетиський, Генічеський, Іванівський, Нижньосірогозький, Новотроїцький і Сиваський (ліквідований у 1962 р.) райони Запорізької області. Відновили діяльність райкоми партії, районні і сільські Ради депутатів трудящих, були створені обком КП(б)У, облвиконком.

Громада області, як і всієї України, одразу ж після визволення приступили до відновлення зруйнованого народного господарства. До кінця 1944 р. в області запрацювало 11 електростанцій з 15 довоєнних. У складних умовах війни трудівники Херсонщини виконали план хлібозаготівлі (1944 р). 

У 1945 р. відновили роботу більшість підприємств, у т.ч. херсонські заводи - консервний, суднобудівний ім. Комінтерну, сільськогосподарського машинобудування, макаронна та кондитерська фабрики. Вже в 1945 р. випуск валової продукції промисловості досяг 22 % довоєнного рівня.

Подвиги і звершення сільських трудівників у мирний час отримали гідну оцінку уряду. Комбайнеру Бехтерської МТС М.А. Бразі в 1948 р. присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці. За видатні трудові досягнення в роки четвертої п'ятирічки орденами і медалями СРСР нагороджені 1604 передовики народного господарства області, а комбайнерам М.І. Скачку, В.К. Тетерятнику, К.І. Брезницькому, Ф.І. Лебеденку, С.М. Матковському, Ланковій Є.Ф. Меркотан-Грец присвоєно високе звання Героя Соціалістичної Праці.Завдяки самовіданній праці землеробів області посівні площі вже 1948 р. досягли 98 % довоєнних, а в 1950 р. перевищили їх на 3,6 %. Урожайність і валовий збір зернових культур на Херсонщині також перевищили довоєнні показники.Переможне завершення війни спонукало до завзятої праці. За роки четвертої п'ятирічки (1946 - 1950 рр.) трудящі Херсонщини, в основному, ліквідовували наслідки фашистської окупації. Четверта п'ятирічка була виконана за чотири роки і 3 місяці. З 1950 р. випуск промислової продукції становив 92,2 % передвоєнного рівня, а ряд підприємств перевершили його.Ще до закінчення Великої Вітчизняної війни на визволеній Херсонщині майже повністю було відновлено довоєнну мережу шкіл: у 792 школах 4709 вчителів навчали майже 112 тис. дітей. Відновили роботу середні спеціальні та вищі навчальні заклади. 29 квітня 1944 р. вийшов перший номер обласної газети "Наддніпрянська правда", почали виходити також районні газети.Колгоспне селянство області, робітники радгоспів і МТС, спираючись на матеріально-технічну та фінансову допомогу держави, докладали значних зусиль задля відновлення колгоспів, радгоспів і МТС. Невдовзі після визволення відновили роботу 908 колгоспів, 48 МТС і 42 радгоспи. Вже з 1945 р. посівна площа сільськогосподарських культур досягла 67 % довоєнної (918 тис. га).

У 1950-1951 навчальному році в області налічувалось 825 денних загальноосвітніх шкіл, у т.ч. середніх - 58, семирічок - 294, початкових - 473 і спеціальних - 2. Налагодили роботу 15 технікумів та інших середніх спеціальних навчальних закладів, педагогічний та сільськогосподарський інститути.

Відновлення і подальший розвиток народного господарства зумовили поліпшення матеріально - побутових умов життя трудящих. У 1950 р. в лікувальних закладах області нараховувалось 3820 місць, в постійних дитячих яслах - 2155 місць.

           

Завершивши відновлення зруйнованого війною господарства, трудящі області ще з більшою енергією продовжували працювати для розвитку економіки, народного господарства, науки і культури.До кінця 1950 р. в області діяли 535 бібліотек із загальним книжковим фондом 892 тис. примірників, у т.ч. у сільській місцевості 426 бібліотек із загальним книжковим фондом 391 тис. примірників, 928 клубних закладів, 163 стаціонарні і пересувні кіноустановки.

Знаменною сторінкою в історії післявоєнної Херсонщини стало спорудження Каховського гідровузла. В його будівництві брала участь вся країна. Завдяки ентузіазму і натхненній праці будівельників Каховська ГЕС була споруджена за п'ять років замість запланованих шести.

Ще грандіозніші завдання економічного росту постали перед областю в наступні роки. Виникли нові галузі промисловості: електротехнічна, приладобудівна, целюлозна, текстильна. Значного розвитку набуло суднобудування. Промисловість розвивалась у багатьох районах області. Крім новобудов у в м. Херсоні - бавовняного комбінату, теплоелектроцентралі, заводів силікатної цегли і крупнопанельного домобудування, найважливішими об'єктами стали: целюлозний завод у Цюрупинську, м'ясокомбінат у Новій Каховці, винзавод "Таврія" у Дніпрянах, Білокриницький, Нижньосірогозький та Чаплинський масло - сирзаводи.

Початок 50-х років ознаменувався розмахом промислового будівництва. Споруджені суднобудівний завод та бавовняний комбінат у Херсоні, електромашинобудівний завод у Новій Каховці, розпочато спорудження теплоелектроцентралі на Херсонському бавовняному комбінаті, продовжувалась реконструкція і розширення діючих підприємств у Херсоні, Бериславі, Каховці, Генічеську. В результаті інтенсивного росту будівельної промисловості, підвищення продуктивності праці в 1955 р. випуск промислової продукції порівняно з 1950 р. збільшився у 2,4 рази.

За роки післявоєнних п'ятирічок на Херсонщині було створено потужну промислову базу.

          

За успіхи, досягнуті трудящими Херсонщини в господарському і культурному будівництві, в лютому 1967 р. область була нагороджена орденом Леніна.

Значних успіхів трудящі області, як і всієї країни, досягли за роки восьмої п'ятирічки (1965-1970), яка була виконана за 4 роки і 8 місяців. Суттєві зміни відбулися в територіальному розміщенні промислового виробництва. Введені в експлуатацію: перша черга Каховської промислової бази, Херсонська поліграфічна фабрика, заводи - цегельний у Бериcлаві, рисовий і консервний у Мирному Каланчацького району, молокозавод у Цюрупинську, розпочалось будівництво Каховської зрошувальної системи, газопроводу Крим - Херсон, споруджений нафтопровід Кременчук - Херсон.

Важливими подіями у житті трудящих області, був позначений 1977 р. Хлібороби Херсонщини виростили 3100 тис. тонн зерна і продали державі 1550 тис. тонн. Продукція промислових підприємств області надходила до 61 країни світу, в т.ч. до США, Великобританії, ФРН, Японії, Франції, Норвегії, Італії, Швеції тощо.

Всю Херсонщину можна порівняти з невеликою казковою країною, де є всі умови для гідного існування. Величні озера, могутній Дніпро, що через лиман впадає в Чорне море, річки, що котяться ярами, - і все це відображає в собі красу садів, які славляться на всю країну своїми врожаями.

          

Неймовірні сорти винограду ростуть на Херсонщині, а вино, створене натрудженими руками, і яке давно вже є відомим далеко за межами України, прирівнюють до напоїв давньогрецьких богів. А які тут кавуни, помідори, капуста, перець! Є тут і досвідчені господарства, які займаються вирощуванням елітних сортів насіння, консервні й молочні заводи, млини, господарства з вирощування риби, птахоферми - і всі вони намагаються створити найкращі умови для життя людей.Сьогодні сучасний Херсон це - аграрний, індустріальний, торговельний, освітній та культурний осередок; обласний центр, місто яке посідає 16-те місце за кількістю населення в Україні. Його символами можна вважати брами Херсонської фортеці, одну з яких зображено на сучасному гербі міста, та пам'ятник першим кораблебудівельникам, розташованому на міській набережній.

В Херсонській області провідними галузями економіки є суднобудування, сільськогосподарське машинобудування, радіоелектронна й електротехнічна промисловість, нафтопереробка, легка промисловість, агропромисловий і рекреаційний комплекси.

Херсонщина - регіон з добре розвиненим сільськогосподарським виробництвом. Територія області займає майже 2 млн. га сільськогосподарських угідь, що є найбільшою площею орних земель України. Загальна площа сільськогосподарських угідь області становить 1969,5 тис. га. З них 1776,8 тис. га - рілля, 26,6 тис. га - багаторічні насадження, 10,4 тис. га - сінокоси, 155,7 тис. га - пасовища.

У галузевій структурі валової продукції сільського господарства провідне місце належить рослинництву. Область є національним лідером з виробництва овочевих і баштанних культур. Серед овочевих культур в Херсонській області найбільше значення мають помідори, капуста, цибуля, перець солодкий, баклажани. Далеко за межами області як знак якості відомі херсонські кавуни та томати - це своєрідна візитна картка нашого краю. Іншими стратегічно важливими для області культурами є соняшник і соя. Також Херсонщина славиться фруктовими садами, де вирощуються соковиті абрикоси, персики, вишні, яблука та сливи.

Агропідприємства Херсонської області виробляють високоякісну продукцію і повністю забезпечують регіон продуктами харчування. Харчова промисловість та переробка сільськогосподарської продукції налічує 90 великих, 300 середніх і малих підприємств, що випускають широкий асортимент продовольчих товарів. Серед них - птахоферми, м'ясо- і молокопереробні заводи, маслозаводи, виробники борошна і борошняних виробів, круп, сирів, кетчупу, майонезу, консервованих овочів і фруктів, хлібопекарські комплекси та інші.Сільськогосподарська галузь має науково-технічну підтримку: Інститут землеробства південного регіону НААНУ, Херсонський національний технічний університет, Херсонський державний аграрний університет, Інститут тваринництва степових районів ім. М.Ф. Іванова "Асканія-Нова", Інститут рису, а також дослідницькі станції.

Промисловий комплекс Херсонщини складають понад 200 підприємств, що представляють такі галузі, як машинобудування, харчова та переробна, хімічна та целюлозно-паперова, легка промисловість, електроенергетика. Однак традиційно пріоритетною вважається суднобудування.

          

Херсонщина володіє технологіями ливарного виробництва чорних і кольорових металів, переробки алюмінію. Підприємствами виготовляються будівельні металеві конструкції та вироби, радіатори та котли центрального опалення, інструменти, кріпильні пристосування, ланцюги та пружини, дорожні знаки.

Одним з основних напрямків галузі є машинобудування. У Херсонському регіоні випускаються електромашини великої потужності, спеціальне зварювальне обладнання, сільськогосподарська техніка (комбайни і трактори), грейдери і автонавантажувачі, легкі одномоторні літаки, гідротехнічні споруди, запасні частини до тепловозних дизелів, насосне обладнання та мисливські боєприпаси. У регіоні працюють підприємства з виробництва будівельних сумішей, будівельних матеріалів (цегла, газобетон) і будівельного обладнання.

Підприємства целюлозно-паперової галузі випускають фільтрувальний папір для автомобільної промисловості, а новий завод австрійської компанії «Дунапак» планує виробляти 120 мільйонів квадратних метрів високоякісної гофрокартонної продукції на рік.

Специфіка регіону обумовлює той факт, що в структурі промислового комплексу найбільша питома вага припадає на харчову промисловість. Для внутрішнього ринку і на експорт підприємства регіону постачають борошно та макаронні вироби, соняшникову олію та кондитерські вироби, соки і овочеву консервацію.

Підприємства хімічної промисловості виготовляють широкий асортимент продукції, а саме: фармацевтичні препарати та матеріали, лаки і фарби, різні вироби з пластмас, пластикові вікна та двері, поліпропіленові мішки, гумотехнічні вироби та багато іншого.

При створенні великих переробних підприємств реалізується політика замкнутого циклу у виробництві - вирощування-переробка-продаж. Понад 10 років успішно працює компанія «Чумак». Це українсько-шведське підприємство - провідний виробник консервованої продукції в Україні. Якщо питома вага даної продукції, що експортується Україною, складає понад 70%, то питома вага продукції торгової марки «Чумак» оцінюється на рівні 35-40%. Крім овочевої консервації підприємство виробляє і експортує кетчупи, майонези, соуси, соки.

Продовжуючи свою інвестиційну діяльність, компанія «Чумак» реалізує проект з будівництва в Каховському районі Херсонської області овочесховища «Green Team» місткістю 200 тис. тонн.

Вдалий інвестиційний проект здійснено французькою компанією «Danone». З 2006 року працює завод «Данон Дніпро», на якому виробляється понад 80% української молочної продукції компанії «Danone».

Традиційно процвітає галузь виноробства. Агрофірма радгосп "Білозерський" - найбільший виробник виноматеріалів, вина, фруктового пюре. Якість білозерського вина підтверджують численні нагороди міжнародних і національних виставок, серед них 20 - золоті.

Історія коньяку «Таврія» починається з першого поселення швейцарських колоністів, в 18 столітті. Найбільше виноробне підприємство України - ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» - створює коньяки з використанням вітчизняного та зарубіжного досвіду виноробства, які мають успіх не тільки в Україні, а й за її межами.

Головною особливістю економіко-географічного положення Херсонського регіону є його розташування в Азово-Чорноморському басейні та басейні річки Дніпро. Херсонщина - транзитна область з потужною транспортною системою: залізничною, морською, річковою, автомобільною. Є можливість розвитку авіаційного сполучення. Все це дозволяє Херсонській області відігравати важливу роль у встановленні міжнародних і міжрегіональних транспортних зв'язків.

По території області проходять два міжнародні транспортні коридори. Чорноморська економічна співдружність (ЧЕС) формує транспортні потоки країн Близького Сходу і Балканського півострова в напрямку Маріуполя і Новоазовська, а Євроазіатський транспортний потік - з країн Європи через Чорноморські порти до Криму, Росії, країн Закавказзя і Сходу.

Два морських торговельних порти, два річкових порти, тисячі кілометрів залізничних і автодоріг пов'язують Херсонську область з іншими регіонами України, країнами СНД, Південно-Східної Європи, Закавказзя та Близького Сходу.

Заснований понад 200 років тому, Херсонський морський порт є найстарішим портом України і Чорноморського флоту. Сьогодні це потужне підприємство, розташоване на правому березі Дніпра, в 15 км від гирла, з цілорічною навігацією та вантажообігом понад 3 млн. тонн на рік (щорічно в порту обробляється більше 600 судів). Керівництво порту планує розширити мережу перевантажувальних комплексів у найближчому майбутньому, що дозволить збільшити його пропускну здатність. Ще один морський порт знаходиться у Скадовську. У порту діє лінія поромного сполучення з Туреччиною.

          

Провідний український зернотрейдер «НІБУЛОН» реалізує проект з будівництва річкових терміналів для відвантаження зернових та олійних культур на річковий транспорт. Перший термінал запущений в Бериславському районі Херсонської області в 2012 р. Пріоритетною сферою для інвестування також є будівництво логістичних комплексів для агропромислової сфери: овоче- та фруктосховищ з можливістю первинної переробки агропродукції.


Враховуючи, що міжнародне та міжрегіональне співробітництво є винятково ефективним напрямком інтеграції та важливим чинником економічного розвитку, в останні роки триває робота з розширення географії співробітництва області з регіонами іноземних держав.Підприємства області, які є основними в здійсненні зовнішньоторговельних операцій: приватне акціонерне товариство «Завод крупних електричних машин», приватне акціонерне товариство «Чумак», товариство з обмеженою відповідальністю «Фірмово-промисловий комплекс «Корабел», публічне акціонерне товариство «Каховський завод електрозварювального устаткування», Херсонський державний завод «Палада», публічне акціонерне товариство «Херсонський суднобудівний завод», товариство з обмеженою відповідальністю «Механічний завод», дочірнє підприємство «Торговий дім «Херсон» компанії з обмеженою відповідальністю «Інтертрейд груп Ел.Ел.Сі», публічне акціонерне товариство «Херсонський комбінат хлібопродуктів».

Напишіть нам